Paven til ærkeparkiet Ernakulam i Indien: "Bliv ikke en sekt"

Paven til ærkeparkiet Ernakulam i Indien: "Bliv ikke en sekt"

I en videobesked rettet til Ernakulam-Angamaly (Indien), mens nogle afviser fejringen i henhold til den form, som Syro-Malabar synoden besluttede ved at så splittelse og vold, understreger paven, at bag denne diatribe gemmer sig "verdslige" grunde som "intet har at gøre med fejringen af ​​eukaristien og liturgien". Han opfordrer til enhed og opfordrer til ikke at følge dem, der presser på for ulydighed i eller uden for Kirken.

Salvatore Cernuzio – Vatikanstaten

Sæt en stopper for kampene, oppositionerne og endda volden, som ikke har slået fejl mere end én gang, for at undgå at blive en "secte» og ikke tvinge paven til at komme til "sanktioner". Gennem et stærkt formuleret videobudskab rettet til Ernakulam-Angamalys arkieparki, hvor mange afviser den liturgiske form etableret af Syro-Malabar synoden, griber pave Frans ind i den splittelse, der opleves inden for denne kirke af den østlige ritual, den største i Indien, "kilde til glæde og stolthed for den universelle kirke", men internt sønderrevet af en strid, der synes at dreje sig om, i hvilken retning præsterne fejrer messen, det vil sige vendt mod samfundet eller vendt mod alteret. Francis angiver klart, at de virkelige årsager er andre.

«Jeg ved, at der er grunde til modstand, som ikke har noget at gøre med fejringen af ​​eukaristien eller endda liturgien. Det er verdslige grunde. De kommer ikke fra Helligånden. Hvis de ikke kommer fra Helligånden, kommer de andre steder fra» erklærer den hellige fader.

Diskussionerne

Diskussionen har fortsat i årtier i denne ældgamle østlige kirke - den næststørste kirke forenet med Rom efter den ukrainske kirke - siden liturgien med progressiv latinisering kom tættere på den vestlige liturgi, og den syriske rite orientalsk oprindelse (vendt mod alteret) har blevet delvist erstattet af en rite med fokus på fællesskabet. I 1934 opfordrede den tidligere pave Pius XI til en tilbagevenden til den antikke ritual, forladt i århundreder; i 1980'erne, nye tekster til "hellige Qurbana", den syro-malabariske ritemesse, er blevet offentliggjort. Og siden er der opstået problemer.

Synoden i Syro-Malabar Ærkebispedømmet Major Kirke, der blev fejret i 2021, søgte en kompromisløsning, hvorefter den første del af embedet, det vil sige ordets liturgi, og den sidste del fejres af præsten over for folket, mens den centrale del, den eukaristiske liturgi, fejres af præsten vendt mod øst og kigger mod alteret. Kirkemødets beslutning blev godkendt af Den Hellige Stol, men blev ikke accepteret af alle. 28. november 2021, valgt dato for implementeringen af ​​"SSaint Qurbana", 34 eparkier besluttede at anvende synodens beslutning, mens mange præster og troende i Ernakulam-Angamaly-arkieparkiet fortsatte med at bekræfte deres egen"liturgisk særegenhed», celebranten altid over for forsamlingen, i modsætning til resten af ​​Syro-Malabar-kirken.

Sygdommen nåede et sådant niveau af irritation, at ærkebiskop Cyril Vasil', sendt af paven i august sidste år til "løse situationen»i arkieparkiet,«at sikre anvendelsen af ​​den liturgiske reform» godkendt af synoden, var offer for aggressionshandlinger såsom at kaste æg og andre genstande.

Skad ikke Kristi legeme

I sin videobesked fremsætter pave Frans en oprigtig appel til dem, der gør oprør mod synodens beslutninger: "Fortsæt venligst ikke med at skade Kristi legeme! Skil dig ikke af med det igen! Og selvom der har været fejl mod dig, så tilgiv dem generøst», spørger François.

"Lad ingen være i tvivl om, hvad paven mener"

Francis erkender selv, at måden at kommunikere med de syro-malabariske troende på gennem en videobesked er "lidt usædvanligt”, men målet – siger han – er, at ”ingen er i tvivl om, hvad paven mener". Tidligere havde den suveræne pave allerede henvendt sig til Syro-Malabar-kirken gennem to breve: et, i juli 2021, rettet til biskopper, præster, religiøse og lægfolk, hvori Frans opfordrede dem til at "vandre sammen med Guds folk, fordi enhed overvinder alle konflikter»; den anden, i april 2022, sendt til ærkeparkiet Ernakulam-Angamaly, hvori han gentog invitationen til at holde sig til beslutningerne fra synoden i Syro-Malabar-kirken om formen for fejringen af ​​"Qurbana". »

Bevar fællesskabet

Brevene ser ikke ud til at have haft den ønskede effekt, som paven selv bemærker: "Jeg har skrevet til dig flere gange tidligere, men jeg ved, at det ikke er alle, der har læst mine breve", siger han i videoen, hvor han blandt andet beder om at adlyde synodens beslutninger, ikke at følge dem - inklusive præster - der opfordrer til uenighed og om at gøre noget"ofre»at bevare fællesskabet, uden hvilket – sagde han – “der er ingen kirke» og der er risiko for at forvandle sig til "secte'.

«Vær forsigtig!, insisterer François, vær forsigtig, så djævelen ikke frister dig til at blive en kult. Du er Kirken, bliv ikke en sekt. Tving ikke den kompetente kirkelige autoritet til at notere, at du har forladt Kirken, fordi du ikke længere er i fællesskab med dine præster og med apostlen Peters efterfølger, kaldet til at bekræfte alle brødre og søstre i troen og bevare dem i kirkens enhed". "Det er derfor med stor sorg, at de nødvendige sanktioner skal træffes. Det vil jeg ikke komme til», advarer paven.

Følg ikke dem, der tilskynder til ulydighed

Paven dvæler derefter ved synodens beslutning, som "nåede efter langt og møjsommeligt arbejde til enighed om måden at fejre den hellige Qurbana på. Næstekærlighed og kærlighed til fællesskab skubbede sine medlemmer til at tage dette skridt, selv om nogle af dem ikke anser denne form for fest som ideal.". "Jeg ved", forklarede François, "at nogle i årevis, som burde være eksempler og sande herrer i fællesskabet, især præster, har presset jer til at være ulydige og modsætte sig synodens beslutninger. Brødre og søstre, følg dem ikke!". Paven mindes med sorg, at vold fandt sted"især mod dem, der ønsker at forblive i fællesskabet» og fejre som Kirkemødet besluttede.

Kald til de troende, præster og religiøse

«Hvordan kan det være eukaristien, hvis nadveren brydes, hvis det hellige sakramente ikke respekteres, hvis mennesker kæmper og kæmper?», spørger Frans og henvender sig derefter direkte til Guds trofaste folk, gejstligheden, de religiøse mænd og kvinder og isærkære lå trofaste»som, sagde han, har så meget tro på Herren og elsker Kirken. “I Herrens navn, til det åndelige bedste for din kirke, for vores kirke, beder jeg dig om at reparere dette brud. Det er din kirke, det er vores kirke. Gendan nadveren, bliv i den katolske kirke!", sagde paven.

Adskil dig ikke fra Kirkens vej

Biskoppen af ​​Rom beder præster om ikke at skille sig fra deres kirkes vej, men om at gå sammen med deres biskopper: "Er du enig i at omsætte det, som din synode har fastlagt? Ser du ikke, at Kirken på denne måde er blokeret, og at så mange gode initiativer ikke længere kan udøves i tjeneste for Guds hellige folk, i tjeneste for helliggørelse af Guds folk?“, påpeger han.

Hold jul i fællesskab med hele kirken

Med henblik på den næste jul håbede Frans, at ærkebispedømmet "ydmygt og trofast accepterer at indhente det» resten af ​​Kirken, med respekt for alle synodens anvisninger. Indikationen er klar: "Til den næste jul vil Qurbana derfor i Ernakulam-Angamaly-arkieparkiet, som i hele Syro-Malabar-kirken, blive fejret i nadver efter synodens indikationer". Så, siger paven, "det bliver jul for alle jeres folk, for alle'.

Derfor en sidste anbefaling, der citerer Sankt Paulus i det første brev til korintherne: "Må eukaristien være forbilledet på jeres enhed. Bryd ikke Kristi Legeme, som er Kirken, for ikke at spise og drikke din fordømmelse."

Denne artikel dukkede op først d https://www.vaticannews.va/fr/pape/news/2023-12/le-pape-a-l-archieparchie-d-ernakulam-en-inde-ne-devenez-pas-une.html


.