Neymar om PSGs afgang: Premier League-klubber i alarmberedskab

Neymar om PSGs afgang: Premier League-klubber i alarmberedskab

Skubbet mod exit hos PSG er Neymar interessant for flere Premier League-klubber. Udover Chelsea har Manchester United også overvåget hans situation i et stykke tid. I jagten på en mere effektiv midtbanespiller vil Paris Saint-Germain gerne tilbyde tjenesterne fra Nicolo Barella, som i øjeblikket er i Inter Milan.

1. Paris Saint-Germain klar til at sælge Neymar til Chelsea

Paris Saint-Germain er klar til at revidere deres trup, og det kan se Neymar få lov til at slutte sig til Chelsea til sommer. Andre steder er Eintracht Frankfurt sat i forbindelse med Manchester City-teenageren Callum Doyle, mens Barcelona er klar til at give et bud på Lionel Messi. Chelsea-spillere er ivrige efter at arbejde med Mauricio Pochettino som deres nye manager.

PSG. Neymar tager ikke til Chelsea

2. Neymar og hans kontraktlige situation

Klubben vil ikke gå med til hans exit denne sommer, hvilket Mbappe i øjeblikket under ingen omstændigheder presser på for, men PSG er klar over, at de var tæt på at miste ham som en gratis agent til Real Madrid sidste sommer. De vil være på vagt over for en potentiel gentagelse af hans kontraktstatus i håb om en længerevarende aftale, med eventuelle fremtidige exits på klub- og spillervilkår.

Chelsea discute avec Paris de la faisabilité d'un transfert de Neymar - le prix de vente révélé - Football | Tribuna.com

3. Neymars usikre fremtid kl PSG

Neymars fremtid kan blive et mere presserende spørgsmål denne sommer; den 31-årige led endnu en kampagne præget af skader. En af klubbens topindtjenere, som nyder høj status, han er fortsat verdens dyreste spiller efter hans skifte på £198 millioner fra Barcelona i 2017.

Neymar-skade: PSG giver beroligende nyheder | Goal.com engelsk

4. Chelseas interesse i Neymar

Det er usandsynligt, at PSG gentager disse højprofilerede aftaler under deres nye interne ledelse, hvilket skaber usikkerhed om brasilianerens fremtid. Chelsea-ejer Todd Boehly holdt et møde tidligere på året for at høre Neymars tilgængelighed, og den interesse kunne genoplives denne sommer.

Chelsea Dodgers on Twitter: "🚨 Al Khelaifi and Boehly met in a luxury hotel near the Arc de Triomphe for lunch, and in addition to a possible move for Neymar, the pair

5. Manchester Citys forsvarsspiller Callum Doyle på vej til Frankfurt

Manchester Citys forsvarsspiller Callum Doyle, 19, klarer sig godt på lån hos Coventry og ses som en potentiel førsteholdsspiller for Etihad, men The Sun rapporterer, at Eintracht Frankfurt siges at være villig og klar til at påtage sig rollen. på lån, eller måske en permanent aftale.

Callum Doyle makes exciting Coventry City claim after sealing Manchester City transfer - CoventryLive

6. Lionel Messi er indstillet på en kæmpe lønnedsættelse for at komme til Barca

The Mail rapporterer, at Lionel Messi er klar til at tage en lønnedgang i Barcelona for at få sin familie tilbage, men det er tvivlsomt, om 12 millioner € om sæsonen vil være nok til at overbevise ham om at vende tilbage. Der er også tvivl om, hvorvidt La Liga embedsmænd vil godkende denne aftale eller klubbens økonomi generelt.

FC Barcelone : Le Barça va lancer un chantier pour ramener Lionel Messi au Camp Nou !

7. Forhindringer at overvinde for Messis tilbagevenden til Barca

Avisen forklarer: "Det første, der skal ske, er, at La Liga beslutter, om den kontrakt, klubben overvejer at give Messi, kan godkendes;

han kan ikke spille gratis, selvom han går med til det, hvilket er usandsynligt. Messi vil blive tilbudt en to-årig kontrakt til 12 millioner euro netto per sæson. Dette bør betragtes inden for "going rate"-intervallet.

for en spiller på hans alder og afstamning, i betragtning af at han er omkring 2m mere end hvad Barcelona betaler Robert Lewandowski. Klubben bliver så nødt til at forklare, hvordan de kan inddrage den nye aftale i deres finansielle fairplay-beregninger, når et nuværende underskud på omkring €200 mio. forhindrer dem i at registrere nye aftaler for Gavi, Alejandro Balde og Ronald Araujo.

Explained | Why Messi cannot continue at Barcelona - The Hindu

Det afslutter vores opsummering af de seneste transferrygter i fodboldens verden. Følg med for flere nyheder om udviklingen for Neymar og andre topspillere i hele Europa.