I Kamerun fornyer Helligåndens fædre med opførelsen af ​​kirker


Den imponerende kirke i sognet Sankt Peter og Paul Kong, i distriktet Essos, en af ​​de populære byer i Yaounde, Camerouns hovedstad, indehaves af fædrene til Helligånden, vil blive dedikeret på juli 6 af ærkebiskoppen af Yaounde, Mgr Jean Mbarga. Omvisning i denne religiøse bygning, som også vil være en turistattraktion.

I Yaoundé, den Essos distriktet, specifikt "Crossroads Hotel Plateau", som ligger lige overfor den berømte tosprogede skole Essos det 11 10 timer tirsdag i juni, da vi træder ind i store grunde i sognet og Pierre Paul of Kong. Her er stemningen som frygtelig hver dag. Parishioners samles i små grupper for at bede, slet ikke generet af støj fra butikker i området.


Christine Efoua, en ung sognebarn nærmet sig i Marian-hulen, fortæller: "Vores sogn er i øjeblikket i bøn af taksigelse for den begivenhed, som vi forbereder os til at kende indvielsen af ​​vores kirke. Selv i den ydre støj, der kommer til os, beder vi. "

Derefter står den store statue af St. Peter, der åbner et område, der almindeligvis hedder "Parish Campus", fordi elever på den tosproget gymnasium kommer til at revidere deres klasser der.

2 500 sæder

Her møder vi Mathieu Emmanuel, medlem af ungdomskoret for besøg af den store kirke. "Vi er stolte af vores pastorale team, præsten og hele religiøse familien Spiritan arbejder her i over 50 år og har bygget de fleste kirker, kapeller og Sydlige Katedral Cameroun," siger han.

St. Peter og Paul Church of Kong er et arkitektonisk værk af 2 500 siddepladser. "Dette er en moderne juvel, der byder på en luftig og anstændig ramme for at rose Gud," beundrer François Foé, en anden sognebarn, medlem af Saint Josephs broderskab.
Det tog Fader Grégoire Mebe Zoa tre år, sog præst og hans trofaste at få denne religiøse opbygning op. "De troende gav hver søndag 100,500, 1000, 5 000 10 000 FCFA til opførelse af kirken. Dette har givet mere end 110 millioner FCFA (168 000 €), "udtaler François Foé.

"Biskop Jean Mbarga bad til Kong i en ung alder med sin tante"

Indenfor kirken kan man se et renoveret og forsigtigt indrettet alter. Bænke forbeholdt de troende er blevet fornyet for at favorisere meditation. På bygningens hovedfacade er billeder af sogneprotokollens hellige, Peter og Paulus, men også Saint Paul Paul II og Saint John XXIII.

"Takket være deres forbøn var vi i stand til at nå slutningen af ​​renoveringen og opførelsen af ​​kirken," forklarer Marie Chantal Mengue, en sognebarn. "Vi må forstå, at parterne i St. Peter og Paul i de senere år har hilst mange kristne velkommen. Det gamle kapel af 50 år var blevet smal. Det måtte forstørres. Og for det er det stadig vores åndelige fædre, der har været der for at overvåge os, "forklarer patriarken Mbappe, en af ​​de ældste sognebørn.

I over 50 år, at sognet St. Peter og Paul Kong blev overdraget til Spiritan. Hun har kendt flere præster i denne religiøse menighed. Den nuværende præst, fader Gregory Mary Mebe Zoa, ankom i 2014, ikke skjule sin glæde at være vært i juli 6 2019, ærkebiskop af Yaoundé der vil hellige kirken. Ifølge ham kom biskop Jean Mbarga til at bede i denne kirke med sin tante, da han var barn. "Sognene er virkelig vokset over tid. Og den nye kirke deltager nu i udsmykningen af ​​byen Yaoundé og bliver dermed et rigtigt turiststed. "


Denne artikel opstod først på https://actucameroun.com/2019/06/14/au-cameroun-les-peres-du-saint-esprit-renouent-avec-la-construction-des-eglises/